5 прости твърдения за Мекотели с обяснения

5 прости твърдения за Мекотели с обяснения

5 прости твърдения за Мекотели с обяснения

Blog Article



Двучерупчестите са снабдени и с мускулесто стъпало, което при много видове, като миди, се използва за закрепване на телата им към субстрата или за вкопаване в пясъка.

Често дезинфекцирайте твърди повърхности, включително играчки, маси и дръжки на вратите.

Главоногите (видове октоподи), които принадлежат към мекотелите, се ловят предимно с примамки за риби, харпуни или закачени ръчни линии от куки.

Защитните механизми след мекотелите и днес остават загадка. До края на миналия век се е приемало, че при мекотелите липсват имуноглобулини и наличието на същински имунитет. Като основен механизъм на защита на организма е приемана фагоцитозата. В последните години обаче са установени различни типове кръвни клетки, с различно устройство при различните мекотели.

Паралелно с тези мерки се насърчава и отглеждането на някои видове ракообразни и мекотели като аквакултури.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

По тази причина ловуващият октопод може да бъде впечатляваща гледка. Може да протегне всичките си пипала над пясъка, като всяко едно изследва. Ако едно от пипалата подплаши скарида, две други могат да се протегнат да я уловят. Октоподите също така си имат всичките тези смукала, които се движат независимо едно от друго, да не говорим за структурите и механизмите за контролиране на цвета и текстурата на кожата. Същевременно животното е развило капацитета да възприема и обработва огромно количество постъпваща сетивна информация: за вкус и допир от смукалата, за гравитация – от структури, наречени статоцисти, както и цялата информация, събирана от сложните му очи.

Друг вид коремоноги, мурексът, е култивиран от древните гърци заради багрилото си, известно като „имперско лилаво“, а наметалата на някои владетели са изтъкани от дълги нишки, отделяни от двучерупчестия вид

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

Двучерупчестите се характеризират със своите шарнирни черупки и живеят както в морски, така и в сладководни местообитания.

Те нямат глава като такава, предният край на тялото е покрит с черупки и има два пипала под формата на остриета, които, движейки се, вкарват храна в въртящата се дупка, водеща през гърлото в стомаха.

По света има строги правила за риболов и стриктно определени сезони, в които уловът им е разрешен.

Никога не приемайте това животно с голи ръце, колкото и да е малко! В случая с борбата срещу октопода, дори доста голям, трябва да помним, че най -уязвимото място на тялото му е зоната между очите, където защитата трябва да бъде намушкана по време на защита. И накрая, трябва да знаете какво точно мекотели се съдържат токсините в отровата на главоногите.

Уште почудно, повеќето неврони на октопод се наоѓаат не во неговиот мозок, туку во неговите раце, кои можат да функционираат автономно дури и кога се одвоени од неговото тело.

Report this page